İzmir ve Ankara’da iki tohum gen bankası bulunuyor

Türkiye’de iki tohum gen bankası bulunuyor. 2019 yılı itibarıyla yaklaşık 3 bin 400 türe ait 105 bin 476 tohum örneği muhafaza ediliyor.

Türkiye hem biyolojik çeşitlilik hem de bitki genetik kaynakları bakımından zengin bir ülke. Öyle ki yaklaşık 10 bin bitki türünü topraklarında barındırıyor. Üçte biri endemik olan bu bitkiler nüfus artışı, sanayileşme, iklimsel değişiklikler ve kirlilik nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. İşte bunun önüne geçebilmek için, bitkiler gen bankalarında saklanıyor. Gen bankalarının en önemli amacı, tohumların ilk günkü gibi korunmasını sağlayabilmek. Çünkü buralarda saklanan tohumlar sayesinde yeni çeşitlerin ıslahı yapılıyor.

-18 derecede özel olarak muhafaza ediliyor

Her iki tohum gen bankasında 2019 yılı itibarıyla yaklaşık 3 bin 400 türe ait 105 bin 476 tohum örneği bulunuyor. Binlerce farklı tohum, özel dolaplarda son teknoloji kullanılarak -18 derecede yaklaşık 100 yıl saklanabiliyor. Gen bankalarının asıl amacı, genetik çeşitliliği muhafaza etmek. Miktar olarak bakıldığında en fazla arpa ve buğday tohumlarının gen bankalarında saklandığı göze çarpıyor.
Tohum olarak saklanması mümkün olmayan meyve ve asma türleri ise araştırma enstitülerine ait olan 18 arazi gen bankasında korunuyor. Buralarda da 107 türe ait 9 bin 500 canlı örnek muhafaza ediliyor. Bunun yanı sıra 6 araştırma enstitüsünde bin türde, 100 bin soğanlı ve yumrulu süs bitkisi kayıt altında tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir